Listicka  Web Design, SEO, přístupnost, pouľitelnost | Abarin.cz Dračí Doupě online | Japanova homepage |
Vyhledávání
 
Novinky

24.06.2005: Diskuse!
Nezapomeňte využít našeho diskusního fóra!

Základy práce s Adobe Photoshopem
Vydáno dne 09. 02. 2004 (1725 přečtení)

Pokud jste se rozhodli používat při pixelartu Adobe Photoshop, příjde vám možná vhod pár rad ohledně základního používání.

Úvodem mého článku vás musím upozornit že se jedná o návod pro lidi, kteří s Photoshopem nemají žádné zkušenosti a rádi by ho používali pro účely pixelartu. Budu vysvětlovat úplné základy a proto, pokud máte s Photoshopem zkušenosti, klidně tento článek přeskočte.
Všechny postupy by měli být stejné jako pro verzi CS (8), tak 7 i 6.

První co po spuštění musíte udělat je založení nového dokumentu. Stiskněte Ctrl+N a objeví se dialog pro založení nového dokumentu. Rozměry nastavte například na 100 x 100 pixelů a pozadí by mělo být nastaveno na průhledné.

Nyní si probereme zvětšování, protože při kreslení objektů o velikosti několika pixelů je zvětšení obrázku poměrně potřebná záležitost. Panel pro tuto akci je vyobrazen na následujícím obrázku, najdete ho nejčastěji v pravém horním rohu.
Kliknutím na značku menší či větší se celá plocha našeho dokumentu zvětšuje či zmenšuje. Dle mého názoru je optimální pracovat při zvětšení 800%.

Další důležitý nástroj, či lépe řečeno pracovní pomůcka jsou vrstvy. Představte si, že obrázek kreslíte tak, že jednotlivé čáry, nebo jednoduché objekty, nakreslíte na samostatné listy průhledné fólie a výsledný obraz získáte poskládáním jednotlivých fólií na sebe. Pokud zjistíte, že máte někde chybu, stačí opravit část obrázku na příslušné fólii, nemusíte opatrně manipulovat s celým obrázkem. Stejně tak můžete jednotlivé fólie vyhazovat a na nové, čisté, kreslit jiné věci, které se ihned stanou součástí výsledného obrazu – poskládaného z fólií na sobě. Pokud by jste chtěli obraz ukázat přátelům, pouze vezmete fólie složené na sobě a na kopírce pořídíte kopii na jeden list papíru.
Přesně tak fungují vrstvy. Pod jednou vrstvou si představte jednu průhlednou fólii na kterou kreslíte, můžete s ní hýbat, mazat, přidávat a výsledný obrázek bude složen právě z těchto vrstev.
Na následujícím obrázku vidíme paletu vrstev (layers) na které jsou dvě vrstvy (Layer 1 a Layer 2), druhou vrstvu jsem vytvořil kliknutím na tu malou ikonku znázorňující nový list papíru (nebo té naší fólie :_D).
Vidíte že vrstva 2 je zabarvena modře. To proto, že jsem na ní kliknul a tím se stala aktivní – když začnu nyní kreslit do obrázku, budu kreslit právě do této vrstvy.
Další důležitou ikonkou je koš (úplně na kraji), který slouží k smazání aktuálně vybrané vrstvy.
Doufám že je vám základ používání vrstev jasný, kdyby ne, neváhejte se obrátit do našeho diskusního fóra.

Ještě si něco řekneme o nástrojové liště. Ačkoliv se na první pohled zdá, že nástrojů je nepřeberné množství, obzvlášť, když zjistíte že tlačítka, která mají v rohu ten malinkém černej trojúhelníček, mají po klinutí pravím tlačítkem myši, ještě více voleb, nepropadejte panice.
Pro nás je nejdůležitější nástroj tužka, na obrázku je vybraný, možná že na jeho místě máte štětec, pak klikněte na toto tlačítko pravým tlačítkem myši a vyberte tužku.
Barva, kterou budete kreslit je v dolní části a jet to ta ve předu, tedy na tomto obrázku je to černá. Kliknutím na barvu se otevře paleta výběru jiné barvy.
Poslední nástroj, který vám popíšu je posouvání. Je to ta první ikona vpravo nahoře. Pokud tento nástroj vyberete a budete klepat na směrové šipky na vaší klávesnici, bude se vám obrázek v aktuálně vybrané vrstvě posouvat o 1 pixel podle šipky na kterou jste klepli. Nebo můžete myší uchopit a táhnou aktuálně vybranou vrstvu a na místě, kde jí chcete mít jí zase pustit, to je vhodné pro větší vzdálenosti.

Doufám že jste z mého textu alespoň částečně pochytili ovládání těch nejzákladnějších funkcí. V dalších článcích pro začátečníky, budu postupně vysvětlovat další věci, podle toho jak bude potřeba k jednotlivým nástrojům přistupovat.( Celý článek! | Autor: Mirek Japan Kobl | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

Vytvořeno na základě phpRS redakčního systému.
Na této stránce pouľité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami přísluąných vlastníků.