Listicka  Web Design, SEO, přístupnost, pouľitelnost | Abarin.cz Dračí Doupě online | Japanova homepage |
Vyhledávání
 
Novinky

24.06.2005: Diskuse!
Nezapomeňte využít našeho diskusního fóra!

Grafické editory
Vydáno dne 09. 02. 2004 (2447 přečtení)

Na úvod si probereme několik grafických editorů vhodných pro pixelart.

Abych nějak odstartoval povídání o pixelartu (upozorňuji že já dělám pouze izometrický pixelart – klasické stavby, techniku atp.), vybral jsem si téma grafických editorů.

Otázka výběru vhodného editoru není v pixelartu zase natolik podstatná, jako například při webdesignu, neboť pro naše potřeby postačí pár základních funkcí. Jistě, čím hlouběji poznáte svůj editor, tím lépe se naučíte využívat jeho funkce a práce v něm bude pro vás snadnější a snadnější. Neotálejme tedy, a koukněme se pár editorům na zoubek.

Adobe Photoshop
Profesionální nástroj pro grafiky, webdesignéry a mnohé další lidi, zabývající se grafikou. I pro pixelart je velmi dobře použitelný. Všechny moje návody, tipy a triky se budou týkat většinou tohoto skvělého editoru. Nebojte, vysvětlím vám v nějakém tutoriálu základní práce s vrstvami, správou a ukládáním.

Photoshop je profesionální a robustní grafický editor.

GIMP
GIMP je GNU (nebo GPL?) grafický editor, dosahující prakticky stejných kvalit jako Photoshop. Znamená to, že je zadarmo, je to svobodný software, navíc je velmi kvalitní. Několikrát jsem ho používal, ale bohužel mi nepřešel do krve, jeho ovládáni se mi zdá poněkud krkolomné, nicméně jeho možnosti jsou velmi profesionální. Pokud máte Linux je to jasná volba. Více informací na GIMP.cz

Jasc Paint Shop Pro
Další z řady velmi kvalitních grafických editorů. Dle mého názoru ztrácí na Photoshop především díky divně vyřešeným vrstvám. Také mi v něm chybělo několik nástrojů (to se ale netýká pixelartu :_D). Pokud si dobře pamatuju, tak Paint Shop je oblíbeným nástrojem Kwesta :_)

Corel PhotoPaint
Doufám že jsem jeho název nezmršil :_), je součástí balíčku Corel. I když se jistě Corel snažil, mě se tento editor nikdy moc nelíbil. Vrstvy jsou v něm spíš objekty a ovládání také nějak pokulhávalo. I když je to spíš tím že jsem zmlsaný z Photoshopu :_D

Malování (MS Paint)
Nedílnou součástí každé distribuce MS Windows. Říkáte se co ten s**č tady dělá? A přesto – poskytuje všechny potřebné nástroje – 1x1 px tužku a gumu. Ve Windows XP lze s plátnem zoomovat až na 600% což postačuje. Vzhledem k absenci vrstev či jakýchkoliv jiných nástrojů, je tento nejstupidnější grafický editor určen právě nejvíc zkušeným a sebemrskačským pixelartistům. Musíte vědět kde co přesně bude, jediná chyba znamená ručně překreslovat všechno. Naprosto brutální hard záležitost.

Další grafické editory
Na trhu s grafickými editory je ještě řada komerčních i volných programů. Pro naše účely se prakticky hodí jakýkoliv, který umí 1x1 pixel velkou tužku a pokud možno pracuje s vrstvami.

Ikony
Nesmím zapomenout na ikony, nedílnou součást pixelartu. Ikonu lze vytvořit pouhým uložením obrázku (rozměry 32x32 či 16x16 px) jako .bmp a následně přejmenovat na .ico, ale existují daleko lepší možnosti – včetně profesionálních nástrojů pro vytváření ikon, ale o tom si povíme až někdy jindy.( Celý článek! | Autor: Mirek Japan Kobl | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

Vytvořeno na základě phpRS redakčního systému.
Na této stránce pouľité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami přísluąných vlastníků.